چرا فراموش می کنیم؟

چرا فراموش می کنیم؟

در این مطلب به علت اینکه چرا افراد فراموش می کنند می پردازیم و به شما نشان می دهیم که علت فراموشی کهولت سن نیست.

قبل از اینکه بخواهید به تقویت حافظه خود بپردازید به دنبال این باشید که چرا فراموش می کنید؟

مورادی که بر توانایی ما برای به یاد آوردن تاثیر می گذارد و در فراموشی نقش دارد عبارتند از :حجم اطلاعاتی که دریافت می کنیم ،حالت جسمی و ذهنی که به هنگام دریافت اطلاعات داریم،مدت زمانی که از دریافت اطلاعات می گذرد و . . .

بعضا فراموشی ها بدلیل استفاده نادرست از حافظه و گنجایش پایین آن است، برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

علل متداول فراموشی:

بی علاقه بودن: اگر به یک چیز علاقه نداشته باشید حتما نسبت به آن بی توجه هستید و در نتیجه نمی توانید آن را در ذهن خود بسپارید. به عنوان مثال اگر قرار باشد برای یکی از همکاران،دوستان و آشنایان کاری را انجام دهید احتمالا فراموش می کنید اما اگر پدر،مادر و یا همسرتان از شما کاری بخواهند باتوجه به علاقه زیادی که به آنها دارید هرگز آن کار را از یاد نمی برید.

متمرکز نبودن: اگر چیزی توجه شما را به خود جلب نکند و شما نسبت به آن بی علاقه باشید روی آن تمرکز نمی کنید. هنگامی که بر روی چیزی برای دریافت اطلاعات تمرکز نکنید هیچ مطلبی وارد ذهن نمی شود و شما نمی توانید چیزی را بیاد بیاورید.

حجم اطلاعاتی بسیار زیاد: اگر با انبوهی از اطلاعات مواجه شوید تحت فشار قرار می گیرید و به خاطر سپردن و دریافت اطلاعات و تمرکز بر روی آنها برای شما کار بسیار مشکلی خواهد شد. در زمانی که حجم زیادی از اطلاعات به سمت شما فرستاده می شود (بیش از 2 ساعت) تنها مقداری از 20 دقیقه اول و 10 دقیقه آخر به مدت طولانی در ذهنتان می ماند و بقیه آن در همان یک ساعت اول و یا 24 ساعت اولیه فراموش خواهد شد.

ارتباط و اتصال ضعیف اطلاعات: مغز شما مواردی را به خاطر می سپارد که به صورت دسته بندی شده باشد. مغز شما در زمانی که بین اطلاعات ارتباط ضعیف باشد(مانند چهره و اسم یک فرد) با مشکل به یاد می آورد و اگر از اطلاعات آموخته شده استفاده نکنید بعد از مدتی از یاد خواهد رفت ( به جز اطلاعاتی که با احساسات زیاد همراه اند).

لذت همچون گلی است که زود پژمرده می شود؛

خاطره همچون عطری است که به یاد ماندنی و همیشگی است

شرکت در دوره رایگان روش مطالعه و تندخوانی مطالعه نوین

shoar

ارسال پاسخ